Podcast

אקטואליה בראי העתיד: פודקאסט על טכנולוגיה, תרבות, ורוח

פרק 9: זום-ביפיקציה. אורח: גבריאל בן משה המצב הפוסט אנושי: אקטואליה בראי העתיד

  1. פרק 9: זום-ביפיקציה. אורח: גבריאל בן משה
  2. פרק 8: עתיד האושר. ספיישל סוכות עם ענת פנטי
  3. פרק 7: איפה הבלם? ספיישל חג עם פרופ' יוסף אגסי
  4. פרק 6: הפרהיסטוריה של המחר. אורחת: קרן נבנהוייז
  5. פרק 5: העתיד הפוטוריסטי. אורחת: ד"ר ננה אריאל
  6. פרק 4: כן אדוני הבוט. אורח: ד"ר ליאור זלמנסון
  7. פרק 3: על מלאכים ואלגוריתמים. אורח: ד"ר שלמה-דב רוזן
  8. פרק 2: תקשורת ללא שפה. אורח: פרופ' עמית פינצ'בסקי
  9. פרק 1: איך המד"ב איבד את העתיד שלו. אורחת: פרופ' אילנה גומל

:אפשר להאזין גם בספוטיפיי, יוטיוב וכל אפליקציות הפודקאסטים

:בואו להגיב, לראות קדימוני וידיאו ועוד הפתעות

?רוצה לקבל מייל כשהפרק הבא מתפרסם

:ניתן לקרוא את תמלול הפרקים כמאמרים עם לינקים ומקורות להרחבה

פרק 9: זום-ביפיקציה. אורח: גבריאל בן משה

שלום ופוסט-חגים שמח, הפרק הזה מתפרסם לקראת פתיחת השנה האקדמית שבה רבים מאתנו חוזרים ללמד או ללמוד, מרחוק, בזום, בסגנון שהולם את העידן הפוסט-אנושי. בפרק הזה נדבר על המדיאטיזציה של חיינו: התלות של כל תחומי חיינו במדיה והשינוי שחיינו עוברים כשהם מתנהלים ב-מדיה וכפופים לחוקי הפורמט שלה, עם מיקוד בשינוי שחל באופני העברת הידע והלמידה,Continue reading “פרק 9: זום-ביפיקציה. אורח: גבריאל בן משה”

פרק 8: עתיד האושר. ספיישל סוכות עם ענת פנטי

אנחנו ממשיכים עם ספיישל חגים נוסף, והפעם אנחנו מכוונים לשמחת תורה ונעסוק באושר או הפינס. ברמה האישית, נדבר על ניטור רגשות, על טכנולוגיות להגברת אושר ונשקול את המחיר האנושי שהן גובות (מדקה 19:30). ברמה הגלובלית, נגלה שלמושג אושר יש משמעות שונה לגמרי. נדבר על מדדי האושר ועל מי שכבר דואגים שיהיה לנו עתיד מאושר יותרContinue reading “פרק 8: עתיד האושר. ספיישל סוכות עם ענת פנטי”

פרק 7: איפה הבלם? ספיישל חג עם פרופ’ יוסף אגסי

אני רואה את ישראל כמכונית משומנת, טסה כלפי תהום, ואני בטוח שמישהו ילחץ על הבלם. השאלה היא אם זה יהיה שניה מוקדם או שניה מאוחר. ומי שיכול לנבא את זה, לא מבין את השאלה פרופ’ יוסף אגסי שלום ושנה טובה, לפניכם פרק חגיגי במתכונת מעט שונה, גם לכבוד החגים וגם לכבוד הפרק השביעי במספר שנחשבContinue reading “פרק 7: איפה הבלם? ספיישל חג עם פרופ’ יוסף אגסי”

פרק 6: הפרהיסטוריה של המחר. אורחת: קרן נבנהוייז

בפרק שעבר דיברנו על כך שנקודת המבט מגבוה, העל אנושית, נוגעת גם לציר הזמן, כלומר להביט רחוק זה באותה מידה אל העתיד הרחוק או אל העבר הרחוק. אז זה לא במקרה שהעתידן הכי מבוקש בימינו, יובל נח הררי, הוא היסטוריון של ימי הביניים. בפרק הנוכחי נפתח את הפרספקטיבה שלנו אל העבר העוד יותר רחוק, הכי רחוק שיש, וזה ישמש לנו כמצפן לעתיד הרחוק ולהבנת המצב האנושי. לשם כך נארח את קרן נבנהוייז, פרהיסטוריונית ומאסטרנטית במעבדה לארכיאולוגיה חישובית באונ’ העברית. נבין מה זה האוקיסמורון הזה ארכאולוגיה חישובית או דיגיטלית, נדבר על הקשר הטבעי בין ארכאולוגיה ומדע בדיוני, נספר על ה”סמארטפון” שהיה לאדם הקדמון, ונתבונן על הסמארטפונים שלנו מנקודת מבטו של ארכיאולוג עתידני

פרק 5: העתיד הפוטוריסטי. אורחת: ד”ר ננה אריאל

לא הייתה עוד תנועה שחשבה על טכנולוגיה ועל עתידנות בצורה כל כך אינטנסיבית, עקבית, ומשכנעת, למרות הבעייתיות הפוליטית שלה, כמו הפוטוריזם האיטלקי ד”ר ננה אריאל לפני 100 שנה כשאנשים דמיינו את העידן שלנו הם חשבו בעיקר על מכוניות מעופפות. אף אחד לא העלה  על דעתו שנשב כל היום מול מסכים וגם ברחוב נלך עם ראשContinue reading “פרק 5: העתיד הפוטוריסטי. אורחת: ד”ר ננה אריאל”

פרק 4: כן אדוני הבוט. אורח: ד”ר ליאור זלמנסון

.אנחנו בעצמנו הופכים לסוג של בוטים .אנחנו הופכים למה שאנחנו דמיינו כמכונה כל השנים ד”ר ליאור זלמנסון בפרק שעבר דיברנו על מלאכים כתקדים לבינה מלאכותית והצענו את האפשרות שאנחנו בעצם סומכים על אלגוריתמים מסיבות תאולוגיות מובלעות. בפרק הנוכחי נדון בנוכחות ההולכת וגוברת של סוכנים אלגוריתמיים המושלים בחיינו ומנהלים היבטים רבים בהם. נבין מדוע אנחנו מקבליםContinue reading “פרק 4: כן אדוני הבוט. אורח: ד”ר ליאור זלמנסון”

פרק 3: על מלאכים ואלגוריתמים. אורח: ד”ר שלמה-דב רוזן

אין דבר כזה מבחינתי לדבר על בינה מלאכותית מבלי לדבר על עולם המלאכים (ד”ר שלמה-דב רוזן) בפרק שעבר הזכרנו מלאכים כאידאל לתקשורת מושלמת. בפרק הנוכחי נציע שיש לנו המון מה ללמוד על אלגוריתמים ובינה מלאכותית דווקא מזווית דתית, וספציפית מתוך השיח על מלאכים בימי הביניים. הפעם נארח את הד”ר והרב שלמה-דב רוזן ממכון טרומן באונ’Continue reading “פרק 3: על מלאכים ואלגוריתמים. אורח: ד”ר שלמה-דב רוזן”

פרק 2: תקשורת ללא שפה. אורח: פרופ’ עמית פינצ’בסקי

בפרק שעבר הזכרנו בין השאר את אלון מאסק שמוביל אותנו למאדים בהשראת סטאר טרק. בפרק הנוכחי נגיב למיזם השני המפורסם של מאסק – ממשקי תקשורת מוח-מחשב. למעשה מאסק הכריז לאחרונה שתוך חמש שנים השפה תהפוך למיותרת וכנראה שנבחר לדבר זה עם זה רק מסיבות סנטימנטליות כי במציאות של טלפתיה לא יהיה בכך צורך. בפרק הזהContinue reading “פרק 2: תקשורת ללא שפה. אורח: פרופ’ עמית פינצ’בסקי”

פרק 1: איך המד”ב איבד את העתיד שלו. אורחת: פרופ’ אילנה גומל

הנושא שבחרתי לחנוך איתו את הפודקאסט הוא הזירה התרבותית שהכי משפיעה על עיצוב תודעת העתיד שלנו – המדע הבדיוני. אבל המדע הבדיוני של היום הוא ממש לא מה שהיה פעם, ובפרק הזה נברר איך המדע הבדיוני איבד את העתיד שלו כשהוא שינה את תפיסתו לגבי האדם ומה ההשלכות של זה לגבי העתיד שלנו.  בהקשר הזהContinue reading “פרק 1: איך המד”ב איבד את העתיד שלו. אורחת: פרופ’ אילנה גומל”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: